
A MOZART! musicalről
A szerzőpáros:Sylvester Lévay és Michael Kunze
Sylvester Lévay: Ő a darab zeneszerzője és hangszerelője. Magyar szülők gyermeke, mindkét szülője zenetanár volt. Hat évesen kezdte el zenetanulmányait, és 15 évesen nyerte első zenei versenyét. 1972-től hangszerel, komponál és dirigál Münchenben. Világslágerek szülőatyja, mint például a "Fly Robin Fly" , amely 1975-ben Grammy-díjat nyert. 1980-ban ment Hollywoodba filmzenéket szerezni. Dolgozott Michael Douglas-szel, Charlie Sheen-nel, George Lucasszal, Stallone-val,Whoopi Goldberg-gel és Steven Spielberg-gel. Közben olyan világhírű filmek slágereit szerezte ,mint a Flashdance vagy a Cobra. Mindezek mellett több egyetemen és főiskolán tanít zeneszerzést és hangszerelést.Michael Kunze-val a kezdetektől kapcsolatban van, 1980-tól kezdenek el közösen színpadi műveket írni. 1992-ben a Theather an der Wien-ben mutatják be második közös művüket, az ELISABETH-et, ami ma is nagy sikerrel megy a világ musicalszínpadain. 1999-ben készült el harmadik közös művük: a MOZART!
Michael Kunze: A darab szövegét és dalszövegeit jegyzi. 1943-ban született Prágában. Münchenben nőtt fel, jogot, filozófiát és történelmet hallgatott. A '60-as évek végétől dalszövegeket ír popénekesek számára, 1969-ben adta ki saját dalait. Zenekara a SILVER CONVENTION volt az első német zenekar, amely Grammy-díjat nyert. A Mozart! ősbemutatója 1999 októberében volt Bécsben. Michael rengeteg díjat nyert és ma ő a világ egyik legelismertebb szövegírója. Gershon Kingsley amerikai zeneszerzővel együtt írta első operáját, a Raoul-t.
A magyar ősbemutató
A darabot 2003. március 21-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál Díszbemutatójaként adták elő először, és március 22-én volt a Bemutató előadás. Rendezője KERÉNYI MIKLÓS GÁBOR, akinek a nevéhez világsikerek fűződnek. Kerényi rendezőként leírhatalan munkát végez. Darabjainak egyedi látványvilága, különleges hangulata és erős, drámai mondanivalója tökéletesen újat ad a színházbajáró közönségnek. Csodálatos munkáinak visszhangja tette lehetővé, hogy Magyarországon mutatták be először idén a RUDOLF! c.musicalt, illetve a magyar koreográfia+jelmez+rendezés fut most Franciaországban is a RÓMEÓ ÉS JÚLIA c.musicalben.
A darabról
A szerzők így írnak saját darabjukról:
Mozart a felnőtté válás és az önmegvalósítás drámáját-amelyet minden ember így vagy úgy megtapasztal- különösen intenzíven élte meg. Apja és az őt csodáló világ "infantilis tökélyként" tekintett rá. A csillogó porcelángyerek-amilyen állítólag volt- azonban felnőttként is árnyékként követte. A mi musicalünkben valóban ez történik a színpadon is. Két Mozartot mutatunk be: Wolfgangot, az embert és Amadét, a kis zsenit.
Manapság sokat és sokan elmélkednek arról, vajon Mozart miért halt meg oly fiatalon? Mi úgy gondoljuk: a zsenije túl sokat követelt tőle. Ennek az emberi áldozatnak köszönhetjük azonban Mozart halhatatlan zenéjét. Amikor ma este felmegy a függöny, nem a zenetörténet bálványa lesz az, aki főhősként a színpadra beront, hanem egy a világ előtt ezidáig ismeretlen, hús-vér ember: Mozart. Egy törékeny, lázadó, az életre mindig éhes fiatalember, akinek a sorsa akkor is elmesélésre érdemes lenne, ha nem ez vezette volna őt a halhatatlan dicsőségbe. |